Wspomnienia Stanisławy Lewickiej z pobytu na Sybirze
Wspomnienia Stanisławy Lewickiej z pobytu na Sybirze

Utkwił mi w pamięci moment wywózki na Sybir. NKWD otoczyło dom, dali nam 40 minut na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Mama nie straciła zimnej krwi, pomyślała o wszystkim. Zarżnęła kilka kur żeby było na drogę. Pamiętam, że na piecu suszyła się pszenica, którą mieliśmy zawieźć do młyna. Wszystko musieliśmy zostawić.

Z pobytu na Sybirze pamiętam, że z siostrą Zosią pracowałyśmy w lesie. Latem atakowały nas komary, wchodziły do nosa i oczu. Z pracy wracałyśmy pokłute i opuchnięte. Zimą strasznie marzłyśmy. Pamiętam jak pewnego razu po całym dniu ciężkiej pracy głodne i zmęczone wracałyśmy do domu. Przechodząc przez kładkę zachwiałam się i wpadłam do rzeki. Lód pode mną załamał się, zaczęłam tonąć. Gdyby nie szybka pomoc towarzyszek niedoli, nurt rzeki wciągnąłby mnie pod lód.


Ta strona jest częścią serwisu www.Spiewakowie.pl
Administrator strony: Radosław Śpiewak - Kontakt

Copyright by Stanisława Lewicka & Radosław Śpiewak
Uwaga: Utwór chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu w części lub całości bez pisemnego zezwolenia autora jest zabronione. W celu uzyskania zgody należy skontaktować się z administratorem strony.
Attention: This work is protected by copyright law. No part of it may be reproduced in whatsoever form without written permission of the owner. For further information please contact the webmaster (follow the link "kontakt" above).