Wspomnienie wnuka Radosława Śpiewaka o Karolinie Śpiewak

Nawigacja: ŚpiewakowiebiogramyKarolina Śpiewak (1904-1989)wpomnienie wnuka

Babcia była uosobieniem cierpliwości. Nie pamiętam, by kiedykolwiek była na mnie zła. Nawet wtedy, gdy moje dziecinne zabawy wykraczały daleko poza granice tolerancji i zdrowego rozsądku. Zawsze była gotowa zajrzeć do dziecięcego wnętrza i znaleźć wspólny temat. Nie pouczała, zawsze prowadziła partnerski dialog. Wówczas jej tolerancja i miłość wydawały się tak oczywiste, jak czereśnie w sadzie za stodołą. Dopiero po latach dociera do mnie Jej wielkość. Tak wiele wycierpiała od innych, a jednak potrafiła zachować otwartość, tolerancję i szacunek do ludzi.

Uwielbiałem czytać a dom Babci był przyjazny molom książkowym. Babcia przez wiele lat prowadziła punkt biblioteczny, sama namiętnie czytała. Pamiętam szafę z książkami w pokoju gościnnym. Wyjmowałem je i czytałem nie odchodząc nawet od szafy, albo na łóżku, albo pod czereśniami. Babcię bardzo to cieszyło. Podsuwała mi książki, rozmawiała o ich treści. Gdy z którąś nie mogłem się rozstać, pozwalała mi ją zabrać do domu do Tarnowa. Później ze swojej renty pokrywała koszty książki rzekomo "niezwróconej" do biblioteki.

Ostatni raz widziałem Babcię w sierpniu 1989 roku. Pamiętam nasze pożegnanie. Zachęcała mnie, bym na studiach dawał z siebie wszystko, na co mnie stać. Mówiła o wielkim znaczeniu wykształcenia. I że szacunek innych zdobywa się wytężoną pracą. Wychodząc za próg starego domu nie przypuszczałem, że były to Jej ostatnie słowa do mnie. Być może Ona to przeczuwała. Bo czyż mogłaby powiedzieć mi coś ważniejszego na dalszą drogę, już bez Niej? Mam nadzieję, że patrząc z góry na moje wysiłki uśmiecha się zadowolona.

Nawigacja: ŚpiewakowiebiogramyKarolina Śpiewak (1904-1989)wpomnienie wnuka


Ta strona jest częścią portalu www.Spiewakowie.pl
Dokument utworzony 12 grudnia 2003, ostatnia aktualizacja 4 sierpnia 2008.
Administrator strony: dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i wenerolog, Kraków (kontakt)

© Radosław Śpiewak

Uwaga: Utwór chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego tekstu w części lub całości bez pisemnego zezwolenia autora jest zabronione. W celu uzyskania zgody należy skontaktować się z administratorem strony.
Warning: This work is protected by copyright law. No part of it may be reproduced in whatsoever form without written permission of the owner. For further information please contact the webmaster (follow the link "kontakt").